78. rocznica proklamowania Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła

zdjęcie6 marca 2016

We Wrocławiu odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy proklamowania Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła przygotowane przez  tamtejszą Rodzinę Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania. Uroczystościom przewodniczył kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. Prałat Marian Kopko.

Uczestniczyli w nich licznie przybyli z całej Polski i z kilku krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i szkół kultywujących pamięć o Polakach spod Znaku Rodła.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak odczytał list, jaki do uczestników uroczystości skierowała minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders.

Uczestnicy uroczystości przeszli później w specjalnym pochodzie do katedry wrocławskiej, gdzie rocznicowej Eucharystii przewodniczył przyjaciel Rodziny Rodła ks. prałat Marian Kopko, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Była to też szczególna Msza św. dla ks. Kopko, ponieważ 35 lat temu przyjął w tej świątyni święcenia kapłańskie z rąk obecnego na Eucharystii metropolity seniora ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Od momentu ich przyjęcia po raz pierwszy był głównym celebransem Mszy św. sprawowanej w katedrze wrocławskiej.

Po Eucharystii na placu przed katedrą wypuszczono w niebo 78 balonów symbolizujących tę rocznicę, a w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego dzieci i młodzież z placówek oświatowych z całego kraju zaprezentowały okolicznościowe programy artystyczne. Obchody zakończyło wystąpienie prezesa wrocławskiej Rodziny Rodła Tadeusza Szczyrbaka.

– Nie świętujemy, nie przypominamy martyrologii Polaków spod Znaku Rodła, chociaż ona też w czasie II wojny światowej jest znaczna, ale przypominamy sukces organizacyjny, ideowy i logistyczny, pod każdym względem objawiający polską aktywność w Niemczech –wskazał Szczyrbak. Marek Zygmunt, Wrocław

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/153571,78-rocznica-proklamowania-pieciu-prawd-polakow-spod-znaku-rodla.html

ClearSense