Ikona

Cudowny  obraz Bogurodzicy był od wieków czczony w Krzeszowie. Ikona datowana jest na XIII stulecie, co czyni ją najstarszym obrazem maryjnym w Polsce, o 200 lat starszym od Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona została napisana na desce o wymiarach 60 x 37 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu.
Według jednej z legend ikonę miał napisać pustelnik imieniem Krzesz, mieszkający nad rzeką Zadrną. Wizerunek mieli pomóc mu stworzyć aniołowie.  Druga legenda tłumaczyła pojawienie się obrazu również ingerencją anielską. Wracający z IV krucjaty rycerz Benitto, miał wziąć obraz z zdobytego Bizancjum i przewieść go do rodzinnego miasta Rimini. Z tego włoskiego miasta aniołowie przynieśli obraz do krzeszowskiego klasztoru, za panowania papieża Jana XXII.
W trakcie niepokojów związanych z wojnami husyckimi, klasztor został splądrowany, a obraz ukryto i zaginął na prawie dwa stulecia. Dopiero podczas wojny trzydziestoletniej opat Adam Wolfgang zmuszony był do renowacji zakrystii. Dnia 18 grudnia 1622 r. w trakcie prac restauratorskich smuga światła padła na pękniętą posadzkę. Cystersi właściwie odczytali ten znak i w tym miejscu odnaleźli zbutwiałą skrzynię z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Przeleżała w ukryciu 196 lat, a na pamiątkę cudownego wydarzenia, dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie świętem światła.
Po powstaniu diecezji legnickiej w 1992 r. Krzeszów stał się najważniejszym sanktuarium maryjnym diecezji. Dnia 2 czerwca 1997 r. w trakcie swojego pobytu w Legnicy św. Jan Paweł II dokonał uroczystej koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej, nakładając na obraz papieskie korony. Wydarzenie to było kulminacją kultu  jaką od ponad siedmiu stuleci doznaje Bogurodzica, czczona w swym prastarym wizerunku i podziękowaniem za opiekę Matki Bożej nad opactwem i Krzeszowem.

ClearSense